Skip to main content
×

SPOLEČNOST STOCK PLZEŇ-BOŽKOV (STOCK PLZEŇ) JE JEDNIČKOU NA ČESKÉM TRHU, KDE JIŽ DÉLE NEŽ 85 LET VYRÁBÍME NEJJEMNĚJŠÍ TRADIČNÍ LIHOVINY A HOŘKÉ LIKÉRY.

V široké nabídce produktů nechybí mnohé proslulé a oblíbené značky, především nejoblíbenější lihovina v zemi, kterou je Fernet Stock.

Kromě rostoucího sortimentu značky Fernet Stock nabízí Stock Plzeň řadu dalších značek, například oblíbenou vodku Amundsen, Božkov Tuzemský a slivovici Stock.

S portfoliem čítajícím více než 40 produktů je Stock Plzeň lídrem na trhu v objemu konzumovaných lihovin. Naše pozice je důkazem naší schopnosti udržovat a rozvíjet dlouhodobě úspěšné značky a zároveň doplňovat nabídku o inovativní produkty inspirované trhem, k nimž patří např. Fernet Stock Citrus, který byl namíchán speciálně pro ženy.

Společnost Stock Plzeň podporuje a aktivně prosazuje zodpovědnou konzumaci alkoholu.

Více informací o našich programech zodpovědné konzumace alkoholu.

Historie

Historie likérky Stock Plzeň začíná před více než 120 lety v italském přístavu Terst, který byl v té době součástí Rakouska-Uherska.

V tomto městě založil v roce 1884 Lionello Stock společnost Camis & Stock. Jejím prvním výrobkem byl koňak, jenž dosáhl takové obliby a kvality, že se stal přímou konkurencí francouzských destilatérů. Úspěch byl tak veliký, že se ve dvacátých letech 20. století stala Camis & Stock jednou z největších společností svého druhu v Evropě.

Po skončení první světové války se však dříve domácí trhy italské likérky staly trhy zahraničními a její export narážel na překážky v podobě celních poplatků, kvót a dalších potíží. Lionello Stock se proto rozhodl vytvořit pobočky v jednotlivých zemích, které vyrostly na troskách někdejšího rakousko-uherského mocnářství.

V roce 1920 koupil Lionello Stock již existující lihovar v Božkově a založil zde dceřinou společnost nazvanou Stock Cognac Medicinal. Zpočátku se do Božkova dopravovalo zboží z Terstu a tady bylo jen plněno do lahví. V té době zaměstnávala společnost asi patnáct dělníků, čtyři úředníky, jednoho nákupčího a ředitele. Dodávky z Terstu však postupně ustávaly a podnik začal pracovat samostatně. Obchodní aktivity Stock Cognac Medicinal H. Planner v Božkově u Plzně rychle rostly a díky vysoké kvalitě svých výrobků se společnost těšila stále většímu okruhu zákazníků.

Likérka Lionella Stocka v Plzni však neměla jednoduchý život. Přestože v roce 1929 vykazovala firma velké úspěchy, pocítila jako první důsledky ekonomické krize, která se přehnala světem v třicátých letech. Po nelehkém válečném období přešla v roce 1945 pod národní správu. V roce 1947 se firma nakrátko vrátila zpět do rukou svého italského majitele. Bylo to skutečně jen nakrátko, neboť likérka byla v roce 1948 jako většina dalších firem v Československu znárodněna. Jakmile se společnost stala státním podnikem, zisky z výroby kvalitních lihovin byly využívány na dotování jiných, méně lukrativních oborů. To ovšem vedlo k tomu, že společnost nemohla investovat do rozšiřování produkce a Fernet Stock, jehož popularita prudce vzrostla v šedesátých a zejména v sedmdesátých letech, byl až do devadesátých let nedostatkovým zbožím.

Po revoluci v roce 1989 se závod v Božkově stal samostatnou akciovou společností a začal veškerý zisk investovat do výroby. Dokázal tak výrazně zvýšit produkci nejen Fernetu Stock, ale i dalších značek. Dnes je Stock Plzeň největším výrobcem lihovin na českém trhu s podílem přes 35 %.

V roce 1993 se původní majitel likérky, firma Stock Trieste, stal jejím majoritním akcionářem. O dva roky později se společnost stala členem skupiny Eckes, která je největším výrobcem ovocných šťáv v Evropě.

Devadesátá léta znamenala pro Stock Plzeň bouřlivou dobu, přesto se dostala na absolutní českou špičku v objemu prodaných lihovin a dokázala svým spotřebitelům nabídnout úplně nové výrobky, které si okamžitě získaly nebývalou oblibu. V roce 1997 uvedl Stock Plzeň na trh Fernet Stock Citrus, který se během dvou let stal druhým nejpopulárnějším českým alkoholickým nápojem hned za Fernetem Stock. Dalšími mimořádně úspěšnými novinkami se staly například likér Magister, vodka Amundsen s četnými příchutěmi s nízkým obsahem alkoholu a také slivovice Stock z legendární pálenice Prádlo poblíž městečka Nepomuk. K portfoliu společnosti přibude prakticky každý rok několik nových značek odpovídajících aktuálnímu vývoji trhu.

Koncem roku 2007 byla likérka Stock Plzeň převzata společností Oaktree Capital Management a stala se součástí mezinárodní skupiny Stock Spirits Group.